Art

List of 4 members.

  • Ayla Towns 

    Teacher, Art
  • Dennis Mullins 

    Teacher, Art
  • Eric Denlinger 

    Teacher, Art
  • Amelia Rone 

    Teacher, Art

Business

List of 2 members.

  • Steve Fuchs 

    Assistant Principal
    x 205
  • Don MacLeod 

    Teacher/Spirit Shop Coordinator
    x 434

Cuvilly (Special Education)

List of 5 members.

  • John Gutendorf 00

    Intervention Specialist
    x 415
  • Jessica Herwig 

    Cuvilly Instructional Assistant, ASL Teacher
    x 497
  • Karin Klausing 

    Intervention Specialist
  • Tina Rodriguez 

    Intervention Specialist
  • Gretchen Wolfe 

    Intervention Specialist
    x 426

English

List of 8 members.

  • Molly Bardine 

    Teacher, English and Department Chair; Capstone Coordinator
    x 405
  • Amanda Bertke 14

    Teacher, English
    x 479
  • Katlyn DeLong 98

    x 411
  • Daniel Eiser 

    Teacher, English
    x 443
  • Erin Ketch 

    x 450
  • Beth Marshall 

    Teacher, English
    x 458
  • Rachel Osterday 

    Teacher, English
    x 476
  • Bro. Justin Quiroz SM 

    Teacher, English
    x 498

Languages

List of 4 members.

  • Elizabeth Harbaugh 

    Teacher, Spanish and Department Chair
    x 409
  • Stacy Brinley 97

    Teacher, Spanish
  • Megan Burian 

    Teacher, Spanish
    x 445
  • Emily Fink 

    Teacher, French
    x 473

Mathematics

List of 8 members.

  • Nancy Dever 

    Teacher, Mathematics and Department Chair
    x 421
  • Kasey Boston 97

    Teacher, Mathematics
    x 477
  • Angela Hammerly 

    Teacher, Mathematics
    x 423
  • Jordan Orr 05

    Teacher, Mathematics
  • Alan Rozanski 

    Teacher, Mathematics
    x 422
  • Sarah Stone 

    Teacher, Mathematics
    x 420
  • Andrew Villarreal 

    Teacher, Mathematics
    937-461-3740x414
  • Jaclyn Washington  

    Teacher, Mathematics

Performing Arts

List of 4 members.

  • Debi Schutt 

    Teacher, Performing Arts and Department Chair
    x 246
  • Caitlin Bennett 

    Teacher, Performing Arts
    x 438
  • Ann Hawthorn 

    Teacher, Performing Arts
    x 246
  • Angelo Moore-Knight 18

    Teacher, Performing Arts

Health & PE

List of 1 members.

  • Lori Dozer 

    Teacher, Health and Physical Education
    x 240

Religion

List of 6 members.

  • Dr. Tim Dillon 

    Teacher, Religion and Department Chair
    x 439
  • Lisa Colbert 

    Teacher, Religion
    x 413
  • Karen Emmerich 

    Teacher, Religion
    x 419
  • Gabriel Lawson 

    Teacher, Religion
  • Jenna Legg 

    Teacher, Religion
  • Dr. Anthony Mominee II 

    Teacher, Religion
    x 433

CJ STEMM

List of 5 members.

  • Margaret Draeger 

    CJ STEMM Coordinator
    x 487
  • Lauren Komanetsky 

  • Abdul Memon 

  • Sabin Satheesh 

  • Sri Rekha Pandiri 

Science

List of 9 members.

  • Amy O'Loughlin 86

    Teacher, Science and Department Chair
    x 408
  • Jessica Anderson 

    Teacher, Biomedical Sciences
  • Brooke Bauersfeld 

    Teacher, Science
  • Megan Brinker 

    Teacher, Science
  • Dr. Sunil Kulkarni 

    Teacher, Science
    x 429
  • Maureen Lemon 

    Teacher, Science
    x 460
  • Cathryn Maga 

    Teacher, Science
    x 471
  • William Richards 

    Teacher, Science
    x 456
  • Bonnie Walter 

    Teacher, Science
    x 408

Social Studies

List of 5 members.

  • Angela Ruffolo 

    Teacher, Social Studies and Department Chair
    x 447
  • Tony Ricciuto 74

    Teacher, Social Studies
  • James Sparrow 

    Teacher, Social Studies
    x 461
  • Charles Szabo 98

    Teacher, Social Studies
    x 481
  • Jeremy Valentine 

    Teacher, Social Studies
    x 424

Administrative Offices

List of 5 members.

  • Daniel Meixner 84

    President
    x 202
  • Gregory Mueller 

    Principal
    x 219
  • Carlos Stewart 

    Director, Mission and Inclusion
    937.461.3740 x225
  • Colleen Hogan 

    Assistant to the President
    x 214
  • Kelly Muhl 

    Administrative Assistant, Principal's Office
    x 200

Admissions

List of 2 members.

  • Brandon Meyer 

    Director of Admissions
    x 210
  • Caroline Meadors 10

    Administrative Assistant, Admissions
    x 249

Athletics

List of 2 members.

  • Anthony Turner 04

    Athletic Director
    x 233
  • Emily Benson 

    Administrative Assistant, Athletics
    x 294

Business Office

List of 5 members.

  • Gregory Lewis 

    Director of Finance and Accounting
    x 208
  • Alice Ernst 

    State Scholarship Coordinator
    x 245
  • Jake Layne 

    Staff Accountant
    x 213
  • Katie Malloy 

    Accounting Coordinator
    x 211
  • Marsha Midlam 

    Accounts Payable and Payroll Management
    x 217

Marketing and Communications

List of 2 members.

  • Tina Wagoner 

    Director of Marketing and Communications
    x 238
  • Caitlin Pearn 13

    Communications Coordinator
    x 221

Development and Alumni Relations

List of 6 members.

  • John Marshall 86

    Director of Development
    x 224
  • Brett Chmiel 02

    Assistant Director of Development
    x 231
  • David Cordonnier 10

    Annual Fund Coordinator
    x 237
  • Adrienne Green 

    Alumni Relations Coordinator
    x254
  • Maria Hofstetter 

    Development Adminstration Coordinator
    x 248
  • Leslie McGeady 

    Database Coordinator
    x 212

Academics and Counseling

List of 10 members.

  • Steve Fuchs 

    Assistant Principal
    x 205
  • Jama Badinghaus 

    Counselor
    x 204
  • Laurie Cross 

    School Data Specialist
    x 295
  • Kate Elder 

    Administrative Assistant, Counseling
    x 243
  • Megan Fink 

    Counselor
    x 215
  • Peyton Keys 12

    Counselor
    x 207
  • Krystal Rosa 

    EL Services Coordinator
    x 230
  • Emily Saunders 

    x 239
  • Andy Taube 

    College & Career Coordinator
    x206
  • Charis Weible 

    Study Hall Monitor
    x 493

Health Clinic

List of 1 members.

  • Colleen Mason-Norris RN, BSN, LSN 

    School Nurse
    x 227

Ministry and Service

List of 5 members.

  • Kelli Kinnear 

    Director of Ministry and Service
    x 209
  • Patrick Burns 

    Asst. Director, Ministry and Service
  • Clara Davis 

    Administrative Assistant, Ministry and Service
    x 228
  • Michelle Khawam 

    Assistant Director of Ministry and Service
    x 244
  • Nicole Trahan, FMI 

    Campus Minister
    x 229

Office of Student Services

List of 1 members.

  • Patrick Rizer 

    Director of Student Services
    x 226

Facilities

List of 3 members.

  • Patrick Wright 

    Director of Facilities
    x 242
  • Daryl Dismuke 

    Maintenance Technician
  • Robert Young 

    Facilities Manager
    x 415