Art

List of 3 members.

  • Eric Denlinger 

    Teacher, Art
  • Hope Gebhart 

    CJ Art Teacher
  • Taylor Mitchell 

Cuvilly (Special Education)

List of 5 members.

  • John Gutendorf 00

    Intervention Specialist
    x 415
  • Jessica Herwig 

    Cuvilly Instructional Assistant, ASL Teacher
    x 497
  • Karin Klausing 

    Intervention Specialist
  • Tina Rodriguez 

    Intervention Specialist
  • Gretchen Wolfe 

    Cuvilly Administrator/Intervention Specialist
    x 426

English

List of 8 members.

  • Molly Bardine 

    Teacher, English and Department Chair; Capstone Coordinator
    x 405
  • Amanda Bertke 14

    Teacher, English
    x 479
  • Katlyn DeLong 98

    Teacher, English
    x 411
  • Daniel Eiser 

    Teacher, English
    x 443
  • Erin Ketch 

    Teacher, English
    x 450
  • Beth Marshall 

    Teacher, English
    x 458
  • Rachel Osterday 

    Teacher, English
    x 476
  • Mary Morber 

    Teacher, English

Languages

List of 5 members.

  • Elizabeth Harbaugh 

    Teacher, Spanish and Department Chair
    x 409
  • Stacy Brinley 97

    Teacher, Spanish
  • Megan Burian 

    Teacher, Spanish
    x 445
  • Brian Carter 

    Teacher, French
  • Margaret Rosenwald 

    Teacher, Spanish

Mathematics

List of 8 members.

  • Nancy Dever 

    Teacher, Mathematics and Department Chair
    x 421
  • Zachary Almeida 

    Teacher, Mathematics
  • Kasey Boston 97

    Teacher, Mathematics
    x 477
  • Samuel Eckel 

    Teacher, Mathematics
  • Angela Hammerly 

    Teacher, Mathematics
    x 423
  • Jordan Orr 05

    Teacher, Mathematics
  • Alan Rozanski 

    Teacher, Mathematics
    x 422
  • Sarah Stone 

    Teacher, Mathematics
    x 420

Performing Arts

List of 3 members.

  • Debi Schutt 

    Teacher, Performing Arts
    x 218
  • Caitlin Bennett 

    Teacher, Performing Arts & Department Chair
    x 220
  • Ann Hawthorn 

    Teacher, Performing Arts
    x 246

Health & PE

List of 2 members.

  • Benjamin Kendricks 

    Health and PE Teacher
  • Hannah Walton 

    Teacher, PE

Religion

List of 6 members.

  • Timothy Dillon 

    Teacher, Religion and Department Chair
    x 439
  • Lisa Colbert 

    Teacher, Religion
    x 413
  • Karen Emmerich 

    Teacher, Religion
    x 419
  • Gabriel Lawson 

    Teacher, Religion
  • Jenna Legg 

    Teacher, Religion
  • Anthony Mominee II 

    Teacher, Religion
    x 433

Science

List of 10 members.

  • Amy O'Loughlin 86

    Teacher, Science and Department Chair
    x 408
  • Jessica Anderson 

    Teacher, Biomedical Sciences
    x449
  • Brooke Bauersfeld 

    Teacher, Science
  • Megan Brinker 

    Teacher, Science
  • Jessica Kayden 

    Teacher, Science
  • Sunil Kulkarni 

    Teacher, Science
    x 429
  • Maureen Lemon 

    Teacher, Science
    x 460
  • Cathryn Maga 

    Teacher, Science
    x 471
  • Ella Marie 

    Teacher, Science
  • William Richards 

    Teacher, Science
    x 456

Social Studies

List of 7 members.

  • Angela Ruffolo 

    Teacher, Social Studies and Department Chair
    x 447
  • Donald MacLeod 

    Teacher, Social Studies
    x 434
  • Brian Mix 

    Teacher, Social Studies
  • Antonio Ricciuto 74

    Teacher, Social Studies
  • James Sparrow 

    Teacher, Social Studies
    x 461
  • Charles Szabo 98

    Teacher, Social Studies
    x 481
  • Jeremy Valentine 

    Teacher, Social Studies
    x 424

Administrative Offices

List of 4 members.

  • Daniel Meixner 84

    President
    x 202
  • Gregory Mueller 

    Principal
    x 219
  • Carlos Stewart 

    Director, Mission and Inclusion
    x225
  • Kelly Muhl 

    Administrative Assistant, Principal's Office
    x 200

Admissions

List of 3 members.

  • Brandon Meyer 

    Director of Admissions
    x 210
  • Caroline Meadors 10

    Administrative Assistant to the Director of Admissions
    x 249
  • Logan Allen 

    Admissions Coordinator
    x232

Athletics

List of 2 members.

  • Anthony Turner 04

    Athletic Director
    937-203-6273
  • Emily Benson 

    Assistant Athletic Director
    x 294

Business Office

List of 5 members.

  • Jim Cross 

    Accountant
  • Alice Ernst 

    Student Accounts Coordinator
    x 245
  • Colleen Hogan 

    Human Resources Coordinator
    x 214
  • Kate Lehner 93

    Accounts Payable Coordinator
    x217
  • David Panfilo 

    State Scholarship Coordinator

Marketing and Communications

List of 3 members.

  • Tina Wagoner 

    Director of Marketing and Communications
    x 238
  • Laurie Cornett Cross 

    Spirit Store Manager
    x250
  • Caitlin Pearn 13

    Communications Coordinator
    x 221

Development and Alumni Relations

List of 5 members.

  • John Marshall 86

    Director of Development
    x 224
  • Brett Chmiel 02

    Associate Director of Development
    x 231
  • Jennifer Farthing 

    Alumni Relations Coordinator
    x254
  • Maria Hofstetter 

    Development Adminstration Coordinator
    x 248
  • Juliana Yoss 20

    Development Administration Coordinator
    x212

Academics and Counseling

List of 10 members.

  • Steve Fuchs 

    Assistant Principal
    x 205
  • Jama Badinghaus 

    Counselor
    x 204
  • Elise Chandler 

    EL Services
  • Laurie Cross 

    School Data Manager
    x 295
  • Peyton Keys 12

    Counselor
    x 207
  • Krystal Rosa 

    EL Services Coordinator
    x 230
  • Emily Saunders 

    Administrative Assistant, Academics
    x 239
  • Andrew Taube 

    College & Career Coordinator
    x206
  • Lauren Tilton 

    Counselor
    Ext. 215
  • Charis Weible 

    Study Hall Monitor
    x 259

Health Clinic

List of 1 members.

  • Colleen Mason-Norris RN, BSN, LSN 

    School Nurse
    x 227

Ministry and Service

List of 2 members.

  • Patrick Burns 

    Asst. Director, Ministry and Service
  • Timothy Hosford 

    Asst. Director, Ministry & Service

Office of Student Services

List of 3 members.

  • Patrick Rizer 

    Director of Student Services
    x 226
  • Claudia Espinoza 

    Administrative Assistant, Student Services
    x216
  • Kimberly Kieselhorst 87

    Administrative Assistant, Student Services
    x258

Facilities

List of 4 members.

  • Patrick Wright 

    Director of Facilities
    x 242
  • Darryl Dismuke 

    Maintenance Technician
  • Robert Young 

    Facilities Manager
    x 415
  • Edward Sizemore 

    HVAC Maintenance Technician